Tippecanoe High School | ||||
2011 Tippecanoe Division II Sectional Wrestling Tournament | ||||
Indian Lake - 131.50 Points Ded: 1.00 | ||||
February 18-19, 2011 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
103 Tyrone Nadeau Record: 12-15 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Ben McMillan | Oakwood | Dec 8-5 |
Lost | Caleb Baum | Urbana | Fall 1.29 |
Won | Ben Sellers | Kenton Ridge | T-Fall 16-1 |
Lost | Colby Coy | Ben. Logan | Dec 4-3 |
112 Christian Kindle Record: 16- 9 5th Place |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Dominic Stewart | Shawnee | Dec 17-12 |
Won | Bryce Gray | Ben. Logan | Fall 0.33 |
Won | Steven Harrell | Oakwood | T-Fall 20-5 |
Lost | Preston Bowsier | Kenton Ridge | Fall 2.58 |
Won | Sam Hemmerick | Milton-Union | Dec 9-4 |
119 Heath Lange Record: 30-10 2nd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Evan Dillahunt | Shawnee | Fall 0.26 |
Won | Quint Terry | Ben. Logan | Fall 1.08 |
Won | Mason Kooser | Oakwood | Fall 2.46 |
Lost | Micah Jordan | Graham Local | Fall 2.22 |
125 Derek Bingaman Record: 3- 9 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Nathan Fisher | Tecumseh | Fall 1.00 |
Lost | Jordan Holzfaster | Tippecanoe | Fall 2.44 |
130 Chris Schulz Record: 36- 7 3rd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Skylar Mifsud | Bellefontaine | Fall 2.29 |
Won | Keegan Shillito | Greenon | Fall 1.11 |
Lost | Bryan Newland | Ben. Logan | Dec 5-2 OT |
Won | Nathan Beard | Urbana | Fall 0.39 |
Won | Lane Thomas | Graham Local | Fall 1.55 |
135 L.J. Henderson Record: 25-11 2nd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Isiah Canaday | Urbana | Fall 3.17 |
Won | Connor Thomas | Tippecanoe | Fall 1.30 |
Lost | Case Garrison | Graham Local | M-Dec 19-5 |
140 Kurtis Gibbons Record: 10- 5 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Taren Cozad | Ben. Logan | Fall 3.29 |
Lost | Joe Quisenberry | Kenton Ridge | Fall 3.48 |
Won | Ben Patzek | Tippecanoe | T-Fall 20-2 |
Lost | Daniel Crowley | Tecumseh | Fall 2.39 |
145 Calvin Davis Record: 16-12 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Alex Kooser | Oakwood | Fall 2.51 |
Won | Ethan Grant | Greenon | M-Dec 14-0 |
Won | Colt Blair | Ben. Logan | Dec 9-5 |
Lost | Alex Kooser | Oakwood | Fall 1.17 |
152 Shylar McIntire Record: 11-11 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Will LeBoeuf | Oakwood | Fall 1.44 |
Won | Tyler Renk | Greenon | M-Dec 14-2 |
Lost | Nate Miller | Bellefontaine | Dec 8-4 |
160 Chandler Golden Record: 18-12 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Dylan Souders | Urbana | Dec 3-1 |
Lost | Isaac Jordan | Graham Local | Fall 0.29 |
Won | Joe Rindfleisch | Bellefontaine | Fall 2.36 |
Lost | Ben Noll | Shawnee | Fall 0.54 |
171 John Schulz Record: 13-23 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Dan Pohlman | Oakwood | Dec 7-0 |
Lost | Brandon Rogers | Northwestern | Fall 2.10 |
215 Dustin LeVan Record: 1- 7 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Beau Swank | Ben. Logan | Fall 1.11 |
Lost | Matt Gay | Tippecanoe | Fall 1.36 |
285 Wes Baker Record: 2-16 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Darin Bovey | Graham Local | Fall 1.29 |
Lost | Josh Ringo | Tippecanoe | Fall 1.48 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact 45371 e-mail: graffb@urbana.k12.oh.us |
Publisher Preferred Educational Software 221 Rivers Edge Drive Cherry Valley IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|