Tippecanoe High School | ||||
2011 Tippecanoe Division II Sectional Wrestling Tournament | ||||
Tecumseh - 90.50 Points | ||||
February 18-19, 2011 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
112 Zac Wilson Record: 3-13 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Dominic Stewart | Shawnee | Fall 1.19 |
Lost | Sam Hemmerick | Milton-Union | M-Dec 9-0 |
125 Nathan Fisher Record: 24-17 5th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Tony Kitchen | Urbana | Fall 1.39 |
Won | Derek Bingaman | Indian Lake | Fall 1.00 |
Lost | Josh Nelson | Oakwood | Fall 2.48 |
Lost | Josh Booher | Milton-Union | Fall 1.54 |
Won | Russ Hites | Ben. Logan | Fall 1.30 |
130 Austin Ferguson Record: 0-15 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Ian Hunger | Northwestern | Fall 4.42 |
Lost | Keegan Shillito | Greenon | Fall 2.17 |
135 Travis Jones Record: 21-12 3rd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | A.J. Bare | Kenton Ridge | Dec 8-3 |
Lost | Case Garrison | Graham Local | T-Fall 16-1 |
Won | Trevor Newland | Ben. Logan | Fall 1.31 |
Won | Michael Prater | Bellefontaine | M-Dec 11-1 |
140 Daniel Crowley Record: 25-15 3rd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Corbin Messner | Bellefontaine | Fall 2.38 |
Lost | Nick Brascetta | Graham Local | T-Fall 17-2 |
Won | Taylor Bennington | Greenon | T-Fall 16-0 |
Won | Kurtis Gibbons | Indian Lake | Fall 2.39 |
145 Christian Evans Record: 9-17 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Bo Jordan | Graham Local | Fall 1.32 |
Lost | Ben Russell | Shawnee | M-Dec 13-3 |
152 Chuck Buchanan Record: 25-10 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Donnie Scott | Urbana | Fall 5.54 |
Lost | Matt Stephens | Graham Local | Fall 2.35 |
Won | Nate Miller | Bellefontaine | M-Dec 18-8 |
Lost | Will LeBoeuf | Oakwood | M-Dec 16-2 |
160 Dalan Koogler Record: 4-10 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Matt Schirtzinger | Greenon | Fall 1.25 |
Lost | Ben Noll | Shawnee | Fall 0.42 |
Lost | Joe Rindfleisch | Bellefontaine | Fall 0.55 |
171 Garrett Watson Record: 18-21 6th Place |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Dan Pohlman | Oakwood | Dec 9-5 |
Won | Aaron Sidders | Urbana | Fall 2.59 |
Lost | Matt Price | Bellefontaine | Dec 10-4 |
Lost | Dan Pohlman | Oakwood | Dec 4-1 |
189 Zeke Eier Record: 30- 6 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Taylor Cayot | Bellefontaine | Fall 1.21 |
Lost | Huston Evans | Graham Local | Fall 1.13 |
Won | Ryan Mayfield | Shawnee | M-Dec 18-8 |
Lost | Shane Eshelman | Milton-Union | Dec 3-1 |
215 Niklas Raack Record: 3-13 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Bobby Mounts | Kenton Ridge | Fall 1.03 |
Lost | Matt Bracci | Milton-Union | Fall 1.15 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact 45371 e-mail: graffb@urbana.k12.oh.us |
Publisher Preferred Educational Software 221 Rivers Edge Drive Cherry Valley IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|