Tippecanoe High School | ||||
2008 Tippecanoe Division II Sectional Wrestling Tournament | ||||
Consolation - 2nd round | ||||
February 15-16, 2008 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Weight Class: 103 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Caleb Bostick | Shawnee | M-Dec | Suzanna Garvey, (12) | Urbana | 13-0 |
Weight Class: 112 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Ben Russell | Shawnee | Fall | Kane Barnes, (9) | Ben. Logan | 0.50 |
Weight Class: 119 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Wayce Varian | Bellefontaine | Fall | Nathan Beard, (9) | Urbana | 2.22 |
Kerstin Harmon | Indian Lake | Dec | Ethan Grant, (9) | Greenon | 5-3 |
Luke Smith | Ben. Logan | Fall | Joe O'Brien, (10) | Tippecanoe | 2.04 |
Weight Class: 125 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Clay Robinson | Milton-Union | Fall | Nick Haney, (11) | Northwestern | 0.59+ |
Weight Class: 130 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Brandon McAdams | Indian Lake | Fall | Tyler Rose, (9) | Ben. Logan | 2.34 |
Matt Perrine | Shawnee | Dec | Will Lebouef, (9) | Oakwood | 7-6 |
Weight Class: 135 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Ryan Eickhoff | Urbana | Dec | Derrick Hatmaker, (9) | Ben. Logan | 9-7 |
Jameson Kordik | Oakwood | Fall | Alan Ehrle, (10) | Northwestern | 1.32 |
Weight Class: 140 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Scottie McMillen | Indian Lake | Fall | Brian Huey, (9) | Oakwood | 1.35 |
Weight Class: 145 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Josh Hootman | Oakwood | T-Fall | Josh Weston, (10) | Tippecanoe | 23-6 |
Weight Class: 152 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jonathan Erickson | Greenon | Dec | Cody Ray, (12) | Indian Lake | 6-4 |
Casey Beck | Tippecanoe | Fall | Nick May, (11) | Bellefontaine | 2.15 |
Weight Class: 160 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Tim Burkett | Urbana | Fall | Dylan Stephenson, (11) | Northwestern | 1.17 |
Jacob Barnes | Ben. Logan | Dec | Ricky Craig, (10) | Bellefontaine | 14-8 |
Nathan Silvus | Shawnee | T-Fall | Dan Kendig, (11) | Oakwood | 16-0 |
Austin Wyen | Greenon | Fall | Anthony Cole-Young, (9) | Kenton Ridge | 1.31 |
Weight Class: 171 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Caleb Galbreath | Milton-Union | Fall | Andy Beck, (9) | Tippecanoe | .09 |
Chris Horne | Ben. Logan | Fall | Tyler Otstot, (10) | Shawnee | 2.00 |
Weight Class: 189 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Max Thomusseit | Graham | Fall | Larry Lawson, (9) | Urbana | 4.28 |
Luke Klosterman | Kenton Ridge | Fall | Kody Brentlinger, (9) | Ben. Logan | 0.25 |
Weight Class: 215 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Doug Wick | Urbana | Fall | Gavin Herzog, (9) | Kenton Ridge | 0.58 |
Jacob Hamm | Northwestern | Fall | Steven Brooks, (9) | Shawnee | 1.20 |
Payton Rose | Ben. Logan | Fall | Cheyenne Coyer, (9) | Bellefontaine | 2.47 |
Weight Class: 285 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact 00000 e-mail: graffb@urbana.k12.oh.us |
Publisher Preferred Educational Software 221 Rivers Edge Drive Cherry Valley IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|