Tippecanoe High School | ||||
2008 Tippecanoe Division II Sectional Wrestling Tournament | ||||
Championship - Semifinals | ||||
February 15-16, 2008 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Weight Class: 103 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Nick Brascetta | Graham | T-Fall | Jake King, (9) | Milton-Union | 28-13 |
Cody Harting | Kenton Ridge | Dec | Zach Creamer, (9) | Ben. Logan | 9-7 |
Weight Class: 112 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
David Taylor | Graham | T-Fall | Chris Shulz, (9) | Indian Lake | 26-11 |
Joe Quisenberry | Kenton Ridge | Dec | Bryce Baker, (11) | Urbana | 7-6 |
Weight Class: 119 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Zach Neibert | Graham | Fall | Justin Armstrong, (9) | Kenton Ridge | 2.49 |
Evan Storts | Shawnee | Dec | Alex Kooser, (9) | Oakwood | 5-4 |
Weight Class: 125 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Tucker Armstrong | Graham | T-Fall | Brandon Bustillo, (11) | Oakwood | 20-4 |
Garrett Lay | Greenon | M-Dec | Adam Witt, (12) | Indian Lake | 13-5 |
Weight Class: 130 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Brian Stephens | Graham | T-Fall | Seth Scaglia, (9) | Kenton Ridge | 20-5 |
Jake Watkins | Tippecanoe | M-Dec | Slayde Wilcoxon, (11) | Bellefontaine | 22-8 |
Weight Class: 135 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Brendon Johnson | Milton-Union | M-Dec | Tyler Wisse, (12) | Bellefontaine | 20-10 |
Mark Meyer | Graham | M-Dec | Nate Harmon, (12) | Indian Lake | 15-5 |
Weight Class: 140 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Matt Stephens | Graham | T-Fall | Josh Barrere, (11) | Tippecanoe | 19-4 |
Sean Scaglia | Kenton Ridge | Dec | Jordan Penhorwood, (12) | Ben. Logan | 4-0 |
Weight Class: 145 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Ben Jordan | Graham | Fall | Skylar Wohlgamuth, (10) | Ben. Logan | 3.00 |
Kevin Christman | Indian Lake | Fall | Jake Martycz, (11) | Kenton Ridge | 1.36 |
Weight Class: 152 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Coby Boyd | Graham | Fall | John King, (11) | Milton-Union | 0.54 |
Hunter Pool | Ben. Logan | Dec | Duke Sherman, (12) | Urbana | 11-4 |
Weight Class: 160 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
James Mannier | Graham | Fall | Shane Eshelman, (9) | Milton-Union | 2.28 |
Dane Cope | Indian Lake | Dec | Phil Roth, (12) | Tippecanoe | 10-5 |
Weight Class: 171 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Zac Thomusseit | Graham | Fall | Arron Witt, (10) | Indian Lake | 1.15 |
Justin Colley | Bellefontaine | Fall | Dustin Foster, (12) | Kenton Ridge | 4.49 |
Weight Class: 189 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Matt Marshall | Indian Lake | Fall | Jordan Miller, (10) | Milton-Union | 1.22 |
Wesley Miller | Shawnee | Dec | Nick Anthony, (12) | Greenon | 1-0 |
Weight Class: 215 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Logan White | Graham | Fall | Nate Graham, (10) | Tippecanoe | 1.50 |
Thomas Taylor | Indian Lake | Dec | Travis Richardson, (12) | Greenon | 9-5 |
Weight Class: 285 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Adam Walls | Graham | Fall | Jake Horlacher, (10) | Oakwood | 3.51 |
Alex Jackson | Ben. Logan | Fall | Dakota Burke, (10) | Milton-Union | 3.27 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact 00000 e-mail: graffb@urbana.k12.oh.us |
Publisher Preferred Educational Software 221 Rivers Edge Drive Cherry Valley IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|