Tippecanoe High School | ||||
2008 Tippecanoe Division II Sectional Wrestling Tournament | ||||
Consolation - 3rd round | ||||
February 15-16, 2008 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Weight Class: 103 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Brandon Hodge | Bellefontaine | Dec | Caleb Bostick, (9) | Shawnee | 7-6 |
Daniel Jacobs | Oakwood | Fall | Zach Walton, (10) | Greenon | 0.14 |
Weight Class: 112 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Aaron Collins | Greenon | Fall | Corbin Messner, (9) | Bellefontaine | 1.51 |
Brandon Miller | Northwestern | Fall | Ben Russell, (9) | Shawnee | 1.24 |
Weight Class: 119 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Kerstin Harmon | Indian Lake | Dec | Wayce Varian, (9) | Bellefontaine | 5-4 |
Luke Smith | Ben. Logan | M-Dec | Michael Graham, (9) | Northwestern | 10-2 |
Weight Class: 125 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Bryce Whitaker | Shawnee | Dec | Dylan Numbers, (10) | Kenton Ridge | 9-7 OT |
Clay Robinson | Milton-Union | T-Fall | Michael Prater, (9) | Bellefontaine | 18-2 |
Weight Class: 130 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Brandon McAdams | Indian Lake | Dec | Chris Paugh, (12) | Greenon | 6-1 |
Dustin Fugate | Milton-Union | Fall | Matt Perrine, (11) | Shawnee | 1.43 |
Weight Class: 135 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Ryan Eickhoff | Urbana | Fall | Ben Noll, (9) | Shawnee | 3.25 |
Jameson Kordik | Oakwood | Fall | Vincent Gardone, (9) | Greenon | 1.22 |
Weight Class: 140 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Scottie McMillen | Indian Lake | M-Dec | Mason Schwytzer, (9) | Milton-Union | 15-4 |
Mason Sherrock | Northwestern | Dec | Kedrick Schliep, (10) | Shawnee | 7-4 |
Weight Class: 145 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Steve Herick | Milton-Union | Fall | Allex Russell, (12) | Shawnee | 1.28 |
Greg Huffman | Bellefontaine | Fall | Josh Hootman, (11) | Oakwood | 1.24 |
Weight Class: 152 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jonathan Erickson | Greenon | Fall | Lonnie Layne, (12) | Kenton Ridge | 4.37 |
Casey Beck | Tippecanoe | Dec | Dan Pohlman, (9) | Oakwood | 7-2 |
Weight Class: 160 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jacob Barnes | Ben. Logan | Fall | Tim Burkett, (11) | Urbana | 1.47 |
Austin Wyen | Greenon | Dec | Nathan Silvus, (9) | Shawnee | 13-9 |
Weight Class: 171 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Caleb Galbreath | Milton-Union | Dec | Chris Cash, (10) | Urbana | 8-4 |
John Engle | Greenon | T-Fall | Chris Horne, (12) | Ben. Logan | 20-5 |
Weight Class: 189 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Max Thomusseit | Graham | Fall | Eric Du, (11) | Bellefontaine | 0.46 |
Luke Klosterman | Kenton Ridge | Fall | Stephen Smith, (9) | Tippecanoe | 2.56 |
Weight Class: 215 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jacob Hamm | Northwestern | Fall | Doug Wick, (10) | Urbana | 3.51 |
Payton Rose | Ben. Logan | Fall | Kyle Tipton, (9) | Milton-Union | 2.22 |
Weight Class: 285 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact 00000 e-mail: graffb@urbana.k12.oh.us |
Publisher Preferred Educational Software 221 Rivers Edge Drive Cherry Valley IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|