Tippecanoe High School | ||||
2009 Tippecanoe Division II Sectional Wrestling Tournament | ||||
Indian Lake - 99.50 Points | ||||
February 20-21, 2009 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
103 Michael Ritz Record: 5- 8 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Nick Brascetta | Graham | Fall 2.42 |
Won | Dominick Stewart | Shawnee | Fall 2.26 |
Lost | John Maurice | Bellefontaine | Fall 1.45 |
119 Kerstin Harmon Record: 16-12 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Ben Patzek | Tippecanoe | Fall 1.50 |
Lost | Sheldon Kegley | Graham | T-Fall 20-5 |
Won | Patrick Debrosse | Oakwood | Fall 5.37 |
Won | Zach Walton | Greenon | Dec 7-3 |
Won | Ben Russell | Shawnee | Dec 7-3 |
Lost | Jake King | Milton-Union | Dec 10-3 |
125 Chris Schultz Record: 25-14 5th Place |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Brandon Bustillo | Oakwood | M-Dec 20-7 |
Won | Jacob Elswick | Greenon | Fall 1.27 |
Won | Alex Rougier | Shawnee | Fall 2.09 |
Lost | Tyler Sherrock | Northwestern | Dec 6-5 |
Won | Wayce Varian | Bellefontaine | M-Dec 14-0 |
130 Dustin Skaggs Record: 1-15 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Felipe Martinez | Graham | Fall 0.55 |
Lost | Brandon Miller | Northwestern | Fall 1.21 |
135 Brandon McAdams Record: 26-13 5th Place |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Will Lebouef | Oakwood | Fall 5.14 |
Won | Alan Ehrle | Northwestern | Fall 2.39 |
Won | Ethan Grant | Greenon | Fall 2.32 |
Lost | Justin Deel | Kenton Ridge | Dec 10-8 OT |
Won | Dylan Souders | Urbana | Fall 0.42 |
140 Brandon Goings Record: 10-19 5th Place |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Colt Blair | Benjamin Logan | Fall 5.21 |
Won | Chris Mitchell | Kenton Ridge | Dec 6-0 |
Lost | Jameson Kordik | Oakwood | Fall 1.36 |
Won | Colt Blair | Benjamin Logan | Dec 5-4 |
145 Steven Cummins Record: 0-10 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Brian Stephens | Graham | Fall 1.05 |
Lost | Matt Carter | Northwestern | Fall 1.46 |
152 Chandler Golden Record: 5-11 6th Place |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Skylar Wohlgamuth | Benjamin Logan | Fall 1.43 |
Won | Caleb Hilt | Shawnee | Fall 4.15 |
Won | Steven Berger | Tippecanoe | Dec 8-5 |
Lost | Steve Herick | Milton-Union | Fall 1.23 |
Lost | Dan Kendig | Oakwood | Fall 0.45 |
160 Kevin Christman Record: 31- 5 2nd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Tim Burkett | Urbana | Fall 2.31 |
Won | Shane Eshelman | Milton-Union | M-Dec 12-2 |
Lost | Kyle Ryan | Graham | M-Dec 16-3 |
171 Arron Witt Record: 4- 4 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Clay Gates | Benjamin Logan | T-Fall 17-2 |
Lost | Nathan Silvus | Shawnee | Fall 1.49 |
Won | Andrew Raichle | Oakwood | M-Dec 10-0 |
Lost | Jon King | Milton-Union | Fall 4.53 |
189 Zach Harford Record: 6-20 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | James Mantel | Northwestern | Fall 1.12 |
Lost | Nick Storts | Shawnee | Fall 0.40 |
285 Josh Harford Record: 4-18 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Brad Fain | Shawnee | Fall 3.18 |
Lost | Zach Watkins | Tippecanoe | Fall 1.28 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact 43078 e-mail: graffb@urbana.k12.oh.us |
Publisher Preferred Educational Software 221 Rivers Edge Drive Cherry Valley IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|