Tippecanoe High School | ||||
2009 Tippecanoe Division II Sectional Wrestling Tournament | ||||
Kenton Ridge - 115.00 Points | ||||
February 20-21, 2009 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
112 Cody Harting Record: 29-13 2nd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Caleb Bostick | Shawnee | Fall 2.30 |
Won | Daniel Jacobs | Oakwood | Dec 8-3 |
Lost | Isaac Jordan | Graham | T-Fall 19-3 |
119 A.J. Bare Record: 7-27 6th Place |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Zach Creamer | Benjamin Logan | Fall 1.29 |
Won | Ben Patzek | Tippecanoe | Dec 10-7 |
Won | Corbin Messner | Bellefontaine | Fall 3.56 |
Lost | Jake King | Milton-Union | Fall 0.28 |
Lost | Ben Russell | Shawnee | Fall 4.46 |
125 Justin Armstrong Record: 16- 9 3rd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Alex Rougier | Shawnee | Fall 0.51 |
Lost | Brandon Bustillo | Oakwood | Fall 5.43 |
Won | Wayce Varian | Bellefontaine | Fall 2.20 |
Won | Tyler Sherrock | Northwestern | Dec 8-5 OT |
130 Dylan Numbers Record: 24-18 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Brandon Miller | Northwestern | Fall 5.52 |
Lost | Felipe Martinez | Graham | T-Fall 16-1 |
Won | Curt Douglas | Benjamin Logan | Fall 2.21 |
Lost | Alex Kooser | Oakwood | M-Dec 14-1 |
135 Justin Deel Record: 22-20 4th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Alan Ehrle | Northwestern | Fall 0.48 |
Won | Connor Thomas | Tippecanoe | Fall 0.49 |
Lost | David Taylor | Graham | Fall 4.09 |
Won | Brandon McAdams | Indian Lake | Dec 10-8 OT |
Lost | Luke Smith | Benjamin Logan | M-Dec 12-0 |
140 Chris Mitchell Record: 9-19 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Slayde Wilcoxon | Bellefontaine | Fall 0.41 |
Lost | Brandon Goings | Indian Lake | Dec 6-0 |
145 Jordan Wittbrot Record: 5-12 6th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Derrick Hatmaker | Benjamin Logan | Dec 7-5 OT |
Lost | Josh Hootman | Oakwood | Fall 1.46 |
Won | Matt Carter | Northwestern | Dec 3-2 |
Lost | Ben Noll | Shawnee | M-Dec 13-2 |
Lost | Clay Robinson | Milton-Union | Fall 2.40 |
152 Jake Martycz Record: 32- 9 3rd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Greg Huffman | Bellefontaine | Fall 3.08 |
Won | Steven Berger | Tippecanoe | Fall 1.03 |
Lost | Skylar Wohlgamuth | Benjamin Logan | Fall 1.02 |
Won | Dan Kendig | Oakwood | Fall 1.28 |
Won | Steve Herick | Milton-Union | Dec 13-8 |
160 Anthony Cole-You Record: 12-17 6th Place |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Kyle Ryan | Graham | T-Fall 23-7 |
Won | Ryan Mayfield | Shawnee | Dec 9-8 |
Lost | Shane Eshelman | Milton-Union | Dec 8-5 |
Lost | John Ericson | Greenon | Dec 4-2 |
171 Colin Day Record: 10-22 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Nathan Silvus | Shawnee | Fall 0.45 |
Won | Geovany Garcia | Bellefontaine | Fall 1.31 |
Lost | Clay Gates | Benjamin Logan | Fall 3.12 |
189 Bobby Mounts Record: 10-14 6th Place |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Chris Cash | Urbana | Fall 0.51 |
Won | Noah Roberts | Oakwood | Dec 8-6 |
Won | Nick Storts | Shawnee | Fall 4.11 |
Lost | James Mantel | Northwestern | Fall 1.36 |
Lost | Landon Schmelzer | Benjamin Logan | Fall 3.41 |
215 Chad Foster Record: 4-23 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Dakota Burke | Milton-Union | Fall 1.22 |
Lost | Sam Baker | Benjamin Logan | Fall 4.42 |
285 Zack Hoppes Record: 2-18 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Jake Horlacher | Oakwood | Fall 1.25 |
Lost | John McCombs | Northwestern | Fall 1.16 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact 43078 e-mail: graffb@urbana.k12.oh.us |
Publisher Preferred Educational Software 221 Rivers Edge Drive Cherry Valley IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|