Tippecanoe High School | ||||
2009 Tippecanoe Division II Sectional Wrestling Tournament | ||||
Oakwood - 174.00 Points | ||||
February 20-21, 2009 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
103 Kevin Lee Record: 27- 8 2nd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Kyle Buehrer | Tippecanoe | Fall 2.10 |
Won | John Maurice | Bellefontaine | Dec 10-6 |
Lost | Nick Brascetta | Graham | Fall 3.40 |
112 Daniel Jacobs Record: 30- 8 3rd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Marshall McMillan | Greenon | Fall 1.49 |
Lost | Cody Harting | Kenton Ridge | Dec 8-3 |
Won | Nuthapol Suppakitjarak | Tippecanoe | Fall 2.51 |
Won | Bryan Newland | Benjamin Logan | M-Dec 11-0 |
119 Patrick Debrosse Record: 0- 4 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Zach Creamer | Benjamin Logan | T-Fall 19-2 |
Lost | Kerstin Harmon | Indian Lake | Fall 5.37 |
125 Brandon Bustillo Record: 24-10 2nd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Chris Schultz | Indian Lake | M-Dec 20-7 |
Won | Justin Armstrong | Kenton Ridge | Fall 5.43 |
Lost | Zach Neibert | Graham | T-Fall 16-1 |
130 Alex Kooser Record: 30- 6 3rd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Curt Douglas | Benjamin Logan | Fall 1.03 |
Lost | Evan Storts | Shawnee | Dec 7-1 |
Won | Brandon Miller | Northwestern | FF FOR |
Won | Dylan Numbers | Kenton Ridge | M-Dec 14-1 |
135 Will Lebouef Record: 21-12 2nd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Brandon McAdams | Indian Lake | Fall 5.14 |
Won | Luke Smith | Benjamin Logan | Dec 7-4 |
Lost | David Taylor | Graham | Fall 2.46 |
140 Jameson Kordik Record: 19-13 3rd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Dustin Fugate | Milton-Union | Fall 4.25 |
Lost | Matt Stephens | Graham | T-Fall 20-5 |
Won | Brandon Goings | Indian Lake | Fall 1.36 |
Won | Joe O'Brien | Tippecanoe | Fall 1.17 |
145 Josh Hootman Record: 14- 9 3rd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Jordan Wittbrot | Kenton Ridge | Fall 1.46 |
Lost | Brian Stephens | Graham | Fall 2.44 |
Won | Clay Robinson | Milton-Union | Dec 11-9 |
Won | Ben Noll | Shawnee | Dec 7-4 |
152 Dan Kendig Record: 15-19 5th Place |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Huston Evans | Graham | Fall 1.50 |
Won | Greg Huffman | Bellefontaine | Fall 3.31 |
Lost | Jake Martycz | Kenton Ridge | Fall 1.28 |
Won | Chandler Golden | Indian Lake | Fall 0.45 |
160 Max Breidenbach Record: 1- 4 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Matt Gay | Tippecanoe | M-Dec 20-6 |
Lost | Ryan Mayfield | Shawnee | M-Dec 14-3 |
171 Andrew Raichle Record: 14-17 5th Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Geovany Garcia | Bellefontaine | Fall 1.21 |
Lost | James Mannier | Graham | Fall 3.18 |
Won | Jeremy Hitchens | Tippecanoe | Fall 2.19 |
Lost | Arron Witt | Indian Lake | M-Dec 10-0 |
Won | Clay Gates | Benjamin Logan | M-Dec 18-7 |
189 Noah Roberts Record: 9- 8 |
Result | Opponent | School | How |
Lost | Spencer Gibson | Greenon | Fall 1.39 |
Lost | Bobby Mounts | Kenton Ridge | Dec 8-6 |
215 Ben Raichle Record: 3-10 |
Result | Opponent | School | How |
Won | Tyler Devore | Greenon | Fall 1.25 |
Lost | Jacob Hamm | Northwestern | Fall 1.09 |
Lost | Jared Easterday | Shawnee | Fall 2.23 |
285 Jake Horlacher Record: 24- 9 3rd Place |
Result | Opponent | School | How |
Won | Zack Hoppes | Kenton Ridge | Fall 1.25 |
Lost | Alex Jackson | Benjamin Logan | Dec 2-0 |
Won | Zach Watkins | Tippecanoe | Dec 8-4 |
Won | Brad Fain | Shawnee | Fall 3.53 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact 43078 e-mail: graffb@urbana.k12.oh.us |
Publisher Preferred Educational Software 221 Rivers Edge Drive Cherry Valley IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|